List of Artsmark schools

Below is a list of all London schools involved with Artsmark, arranged by borough.

Artsmark Yellow for webjpg

All Artsmark awarded schools are highlighted in bold, with their award level in brackets.

Borough by borough analysis of Artsmark schools can be downloaded via the link below. This data will be updated twice a term.

Download Artsmark borough analysis

Barking and Dagenham

  1. All Saints Catholic School
  2. Becontree Primary School (Silver)
  3. Dagenham Park CofE School (Gold)
  4. Dorothy Barley Junior Academy
  5. Eastbury Community School (Platinum)
    Read a blog about Eastbury's Artsmark journey
  6. Five Elms Primary School (Gold)
  7. Gascoigne Primary School
  8. Grafton Primary School (Silver)
  9. Henry Green Primary School (Gold)
  10. Hunters Hall Primary School
  11. Marks Gate Infant School
  12. Marsh Green Primary School
  13. Monteagle Primary School (Gold)
  14. Northbury Primary School (Gold)
  15. Richard Alibon Primary School
  16. Ripple Primary School
  17. Riverside School (Silver)
  18. Robert Clack School
  19. Rush Green Primary School
  20. Southwood Primary School (Silver)
  21. St Margaret's Primary School
  22. St Teresa Catholic Primary School
  23. Thames View Junior School
  24. The Sydney Russell School
  25. Trinity School
  26. Valence Primary School (Gold)
  27. William Bellamy Primary School

Barnet

  1. Copthall School
  2. Danegrove Primary School
  3. Friern Barnet School (Gold)
  4. Goldbeaters Primary School
  5. Hendon Preparatory School
  6. Mapledown School (Gold)
  7. Northside Primary School (Silver)
  8. Northway Special School (Gold)
  9. Parkfield Primary School (Silver)
  10. Queenwell Junior School
  11. St Agnes' Catholic Primary School (Gold)
  12. St Michael's Catholic Grammar School
  13. St Vincent's Catholic Primary School (Silver)
  14. The Compton School (Gold)
  15. The Holmewood School
  16. The Hyde School (Platinum)
  17. The Orion Primary (Gold)
  18. Woodcroft Primary School (Platinum)
  19. Woodridge Primary School (Silver)

Bexley

  1. Belmont School
  2. Bexleyheath Academy
  3. Birkbeck Primary School
  4. Bursted Wood Primary School
  5. Cleeve Park School (Silver)
  6. Days Lane Primary School
  7. Hook Lane Primary School (Silver)
  8. Marlborough School
  9. Northumberland Heath Primary School (Gold)
  10. Orchard Primary School
  11. Sherwood Park Primary School (Silver)
  12. St Catherine's School for Girls (Gold)
  13. St Fidelis Catholic Primary School
  14. St Paulinus C E Primary School
  15. Trinity Church of England School
  16. Upland Primary School (Silver)
  17. Woodside School

Brent

  1. Byron Court Primary and Teaching School (Gold)
  2. Capital City Academy (Gold)
  3. Claremont High School Academy
  4. Convent of Jesus and Mary Infant School
  5. Furness Primary School
  6. Kilburn Park School (Gold)
  7. Kingsbury Green Primary School
  8. Mount Stewart Junior School
  9. Oakington Manor Primary School
  10. Oliver Goldsmith Primary School (Gold)
  11. Our Lady of Grace Junior School (Silver)
  12. Preston Park Primary School
  13. Queens Park Community School
  14. Salusbury Primary School (Platinum)
  15. Sudbury Primary School
  16. The Village School
  17. Wembley Primary School
  18. Woodfield School (Gold)
    Read a blog about Woodfield's Artsmark journey

Bromley

  1. Alexandra Junior School
  2. Bishop Justus CE School (Gold)
  3. Churchfields Primary School
  4. Clare House Primary School
  5. Coopers School (Gold)
  6. Crofton Junior School
  7. Darrick Wood Senior School
  8. Hayes Primary School
  9. Hayes School
  10. Highfield Junior School (Silver)
  11. James Dixon Primary School (Gold)
  12. Langley Park School for Boys
  13. Marjorie McClure School (Gold)
  14. Midfield Primary School
  15. Riverside School (SEN, Platinum)
  16. Wickham Common Primary School (Silver)

Camden

  1. Abacus Belsize Primary
  2. Acland Burghley School (Gold)
  3. Brecknock Primary School
  4. Brookfield Primary School
  5. Camden Centre for Learning
  6. Christ Church Primary School
  7. Christ Church School
  8. Edith Neville Primary School
  9. Hampstead School (Gold)
  10. Hawley Primary School
  11. Holy Trinity and St Silas CE Primary School
  12. Kentish Town CE Primary School
  13. Netley Primary School and Centre for Autism
  14. New End Primary School
  15. North Bridge House Prep School
  16. North Bridge House Senior School (Hampstead)
  17. Regent High School
  18. Rhyl Primary School
  19. Robson House Primary Pupil Referral Unit
  20. Royal Free Hospital Children's School (Gold)
    Read a blog about Royal Free's Artsmark journey
  21. Sarum Hall School
  22. The Cavendish School
  23. The Mulberry House School
  24. Torriano Primary School (Gold)
  25. UCL Academy
  26. UCS Pre-Prep School
  27. Wac Arts College

Croydon

  1. Bensham Manor School
  2. Courtwood Primary
  3. Elmwood Junior School
  4. Fairchildes Primary School (Gold)
  5. Harris Academy Purley
  6. Harris Academy South Norwood
  7. Harris Primary Academy Benson (Silver)
  8. Howard Primary School
  9. Kingsley Primary Academy
  10. Meridian High School
  11. Norbury Manor Business and Enterprise College for Girls
  12. Oasis Academy Byron
  13. Oasis Academy Ryelands (Silver)
  14. Priory School (Silver)
  15. Purley Oaks Primary
  16. Red Gates School (Silver)
  17. Robert Fitzroy Academy (Gold)
  18. Shirley High School
  19. St Giles School (Platinum)
    Read a blog about St Giles' Artsmark journey
  20. St Joseph’s Catholic Junior School
  21. St Thomas Becket RC Primary School (Gold)
  22. The Hayes Primary School
  23. Wolsey Infant and Nursery School

Ealing

  1. Ark Priory Primary Academy
  2. Beaconsfield Primary School
  3. Brentside High School
  4. Brentside Primary Academy
  5. Clifton Primary School
  6. Featherstone Primary and Nursery School (Silver)
  7. Gifford Primary School (Silver)
  8. Little Ealing Primary School
  9. Mayfield Primary School (Gold)
  10. North West London Independent School
  11. Orchard House School
  12. St John Fisher Catholic Primary School
  13. St. Benedict's Junior School (Silver)
  14. The Sybil Elgar School
  15. West Twyford Primary School
  16. Nacro (Wells Unit, Education Department at WLMHT secure hospital)

Enfield

  1. Brettenham Primary School
  2. Bush Hill Park Primary School
  3. Chace Community School (Silver)
  4. Eversley Primary School (Silver)
  5. Hadley Wood Primary School (Gold)
  6. Houndsfield Primary School
  7. Kingsmead School (Gold)
  8. Oakthorpe Primary School
  9. St Ignatius College
  10. St Michael's CoE Primary School
  11. Winchmore School

Greenwich

  1. Alderwood Primary School
  2. Bannockburn Primary School
  3. Cardwell Primary School
  4. Christ Church CE Primary School
  5. Foxfield Primary School
  6. Gallions Mount Primary School
  7. Heronsgate Primary School (Gold)
  8. Horn Park Primary School (Silver)
  9. Invicta Primary School (Platinum)
    Read a blog about Invicta's Artsmark journey
  10. James Wolfe Primary School with Centre for the Deaf (Gold)
  11. Plumcroft Primary School (Gold)
  12. St Mary Magdalene CE Primary School
  13. St Peter's RC Primary School
  14. Thomas Tallis School (Platinum)
  15. Willow Dene School
  16. Woodhill Primary School

Hackney

  1. Betty Layward Primary School
  2. Daubeney Primary School
  3. Gainsborough Community Primary School
  4. Hackney New Primary School
  5. Haggerston School
  6. Hoxton Garden Primary School (Gold)
  7. Ickburgh School
  8. Jubilee Primary School
  9. Kingsmead Primary School
  10. Lauriston Primary School
  11. London Fields Primary School
  12. Mandeville Primary School
  13. Mossbourne Parkside Academy
  14. New Regents College Pupil Referral Unit (Gold)
  15. Orchard Primary School
  16. Princess May Primary School
  17. Queensbridge Primary School (Platinum)
  18. Saint Paul's with Saint Michael's CE Primary (Gold)
  19. Sebright Primary School
  20. Shoreditch Park Primary School
  21. Simon Marks Jewish Primary School
  22. Springfield Community Primary School
  23. St John and St James' CE Primary School
  24. St John the Baptist Primary School (Hoxton)
  25. Stoke Newington School and Sixth Form (Platinum)
  26. The Garden School
  27. The Olive School Hackney
  28. The Urswick School (Platinum)

Hammersmith and Fulham

  1. Addison Primary School
  2. All Saints CE Primary School
  3. Flora Gardens Primary School (Silver)
  4. Greenside Primary School (Platinum)
  5. Jack Tizard School
  6. Lena Gardens Primary School
  7. Normand Croft Community School
  8. Ravenscourt Park Preparatory School
  9. St. Peter's CE Primary School
  10. Thomas's Academy
  11. Woodlane High School (Silver)

Haringey

  1. Alexandra Park School (Platinum)
  2. Alexandra Primary School
  3. Coldfall Primary School (Platinum)
  4. Harris Primary Academy Philip Lane
  5. Heartlands High School
  6. Lancasterian Primary School (Gold)
  7. Our Lady of Muswell Primary School
  8. Rhodes Avenue Primary School
  9. Risley Avenue Primary School (Silver)
  10. Riverside Special School
  11. Rokesly Junior School (Silver)
  12. St Ann's CE Primary School (Silver)
  13. Stamford Hill Primary School (Silver)
  14. St Thomas More Catholic School
  15. The Brook Special Primary School
  16. The Mulberry Primary School
  17. Trinity Primary Academy School (Silver)
  18. Welbourne Primary School

Harrow

  1. Aylward Primary School
  2. Cannon Lane Primary School
  3. Elmgrove Primary School and Nursery
  4. Glebe Primary School
  5. Grimsdyke School (Silver)
  6. Heathland School
  7. Kenmore Park Infant and Nursery School (Silver)
  8. Newton Farm Nursery, Infant & Junior School (Silver)
  9. Norbury School
  10. Pinner High School (Silver)
  11. Priestmead Primary School and Nursery
  12. St Georges Catholic Primary School (Gold)
  13. St John Fisher Catholic Primary School (Gold)
  14. St. John's CofE Stanmore
  15. St. Raphael's Catholic Primary School
  16. Stag Lane Junior School
  17. West Lodge Primary School
  18. Whitchurch Primary School & Nursery
  19. Woodlands School

Havering

  1. Ardleigh Green Junior School
  2. Branfil Primary School
  3. Drapers' Pyrgo Priory Primary School
  4. Engayne Primary School (Gold)
  5. Gidea Park Primary School (Silver)
  6. Harold Court Primary School (Silver)
  7. Parklands Junior School
  8. Rainham Village Primary School and Nursery (Silver)
  9. Scargill Infant School
  10. The Brittons Academy (Silver)
  11. The Frances Bardsley Academy
  12. Whybridge Junior School (Silver)

Hillingdon

  1. Bishop Ramsey School
  2. Bishopshalt School
  3. Charville Academy (Gold)
  4. Deanesfield Primary School (Silver)
  5. Field End Infant School (Gold)
  6. Grange Park Infant and Nursery School
  7. Guru Nanak Sikh Academy (Gold)
  8. Harlington School (Gold)
  9. Northwood College for Girls
  10. Ruislip Gardens Primary School (Gold)
  11. The Breakspear School
  12. Uxbridge High School

Hounslow

  1. Beavers Community Primary School
  2. Chatsworth Infant School
  3. Crane Park Primary School
  4. Cranford Primary School
  5. Kingsley Academy
  6. Springwell Infant & Nursery School
  7. St Mary's Catholic Primary School, Isleworth
  8. Strand on the Green Junior School
  9. The Arts Educational School
  10. The Heathland School

Islington

  1. Ambler Primary School
  2. Arts and Media School Islington
  3. Ashmount Primary School (Gold)
  4. Grafton Primary School
  5. Hargrave Park Primary School
  6. Hugh Myddelton Primary School (Gold)
  7. Robert Blair Primary School (Gold)
  8. Sacred Heart Catholic Primary School
  9. St Andrew's CE School (Barnsbury) (Gold)
  10. St Mary's CE Primary School
  11. The Bridge School (Platinum)
    Read a blog about The Bridge School's Artsmark journey
  12. The Children's House Upper School
  13. The Gower School
  14. Vittoria Primary School
  15. William Tyndale Primary School

Kensington and Chelsea

  1. Chelsea Academy (Platinum)
  2. Chelsea Community Hospital School
  3. Colville School
  4. Parkwood Hall Cooperative Academy
  5. Thomas's Kensington (Gold)

Kingston upon Thames

  1. Bedelsford School
  2. Burlington Infant & Nursery School
  3. Castle Hill Primary School
  4. Christ Church New Malden Primary
  5. Fern Hill Primary School (Silver)
  6. Malden Manor Primary School (Silver)
  7. Malden Parochial CE School
  8. St Andrew's and St Mark's CE Junior School
  9. St Luke's Primary School
  10. Tolworth Girls' School

Lambeth

  1. Allen Edwards Primary School
  2. Archbishop Sumner Primary School
  3. Ashmole Primary School
  4. Clapham Manor Primary School
  5. Dunraven School
  6. Heathbrook Primary School (Gold)
  7. Herbert Morrison Primary School (Gold)
  8. Hitherfield Primary School
  9. Holy Trinity CE Primary School
  10. Julian's Primary School
  11. Lilian Baylis Technology School
  12. Macaulay CE Primary School (Silver)
  13. Reay Primary School
  14. Rosendale Primary School (Silver)
  15. St Jude's CE Primary School
  16. St Mark's CE Primary School
  17. St Mary's RC Primary School
  18. St Andrew's CE Primary School
  19. Streatham Wells Primary School
  20. Sunnyhill Primary School (Gold)
  21. Telferscot Primary School
  22. The Elmgreen School
  23. The Orchard Primary School
  24. Walnut Tree Walk Primary School
  25. Woodmansterne Primary School
  26. Wyvil Primary School (Gold)

Lewisham

  1. Beecroft Garden Primary School
  2. Brindishe Green Primary School
  3. Brindishe Lee Primary School
  4. Brindishe Manor School
  5. Coopers Lane Primary School
  6. Eliot Bank Primary School (Gold)
  7. Gordonbrock Primary School
  8. Hatcham Temple Grove Free School (Silver)
  9. Horniman Primary School (Gold)
  10. Kender Primary School
  11. Kilmorie Primary School (Gold)
  12. Laycock Primary School
  13. Myatt Garden Primary School (Gold)
  14. Prendergast School
  15. Prendergast Vale School
  16. Stillness Infant School
  17. St William of York Primary School
  18. St Winifred's Catholic Primary School
  19. Tidemill Academy
  20. Turnham Primary Foundation School

Merton

  1. Cranmer Primary School
  2. Dundonald Primary School
  3. Hollymount School (Gold)
  4. Links Primary School (Silver)
  5. Merton Abbey Primary School
  6. Perseid School
  7. Ricards Lodge High School
  8. St Thomas of Canterbury RC Primary School (Gold)
  9. The Priory CE Primary School
  10. The Rowans School
  11. The Study Preparatory School Wimbledon (Gold)

Newham

  1. Britannia Village Primary School
  2. Calverton Primary School
  3. Colegrave Primary School
  4. Curwen Primary School (Gold)
  5. Dersingham Primary School
  6. Earlham Primary School
  7. Ellen Wilkinson Primary School
  8. Elmhurst Primary School
  9. Essex Primary School (Silver)
  10. Gallions Primary School (Gold)
  11. Keir Hardie Primary School
  12. Kensington Primary School (Silver)
  13. Kingsford Community School
  14. Manor Primary School
  15. Nelson Primary School
  16. Oasis Academy Silvertown
  17. Ranelagh Primary School (Platinum)
  18. Roman Road Primary School
  19. Sarah Bonnell School
  20. Selwyn Primary School
  21. Southern Road Primary School
  22. St Antony's RC Primary School
  23. St Helen's Primary School
  24. St Joachim's Catholic Primary School (Gold)
  25. St. Francis' RC Primary School (Silver)
  26. Vicarage Primary School (Silver)

Redbridge

  1. Avanti Court Primary School (Silver)
  2. Churchfields Junior School (Gold)
  3. Cleveland Junior School
  4. Cranbrook Primary School
  5. Grove Primary School (Silver)
  6. Manford Primary School
  7. Newbury Park Primary School
  8. Oakdale Junior School
  9. Our Lady of Lourdes Primary School (Gold)
  10. Parkhill Junior School (Gold)
  11. Ray Lodge Primary School (Gold)
  12. Redbridge Primary
  13. Uphall Primary

Richmond

  1. Barnes Primary School
  2. Carlisle Infant School
  3. Clarendon School (Gold)
  4. Hampton Infant School and Nursery (Gold)
  5. Hampton Junior School (Silver)
  6. Hampton Wick Infant and Nursery School
  7. Holy Trinity CE Primary School
  8. Meadlands Primary School
  9. Nelson Primary School
  10. Orleans Primary School (Gold)
  11. Richmond Park Academy
  12. St Elizabeth's Catholic Primary School
  13. St Mary's and St Peter's CE Primary (Gold)
  14. St Paul's Juniors
  15. Strathmore Special School (Gold)
  16. Twickenham Academy
  17. Unicorn School (Gold)

Southwark

  1. Alfred Salter Primary School
  2. Bellenden Primary School
  3. Bessemer Grange Primary School
  4. Charles Dickens Primary School
  5. Charlotte Sharman Primary School
  6. Cherry Garden School
  7. City of London Academy Southwark
  8. Comber Grove Primary School (Silver)
  9. Compass School
  10. Galleywall Primary - City of London Academy
  11. Goose Green Primary School
  12. Harris Academy Bermondsey
  13. Harris Primary Academy East Dulwich (Silver)
  14. Harris Primary Academy Peckham Park
  15. Haymerle School
  16. Hollydale Primary School (Silver)
  17. Ivydale Primary School
  18. Kingsdale Foundation School
  19. Pilgrims' Way Primary School (Silver)
  20. Riverside Primary School
  21. Robert Browning Primary School
  22. Spa School
  23. St James' CE Primary School
  24. St John's & St Clement's CE Primary (Silver)
  25. St Saviour's and St Olave's School
  26. St Jude's CE Primary School
  27. The Belham Primary School
  28. The Cathedral School of St Saviour and St Mary Overy (Gold)
  29. Tower Bridge Primary School (Silver)
  30. Tuke School

Sutton

  1. Cheam Common Junior Academy School
  2. Cheam Fields Primary Academy
  3. Cheam High School
  4. Eagle House School
  5. Glenthorne High School (Gold)
  6. Manor Park Primary School
  7. Overton Grange School
  8. Robin Hood Infants School
  9. St Dunstan's Cheam CE Primary School
  10. St Philomena's Catholic High School For Girls (Gold)
    Read a blog about St Philomena's Artsmark journey
  11. Stanley Park Infants' School
  12. The Limes College

Tower Hamlets

  1. Bangabandhu Primary School
  2. Bigland Green Primary School
  3. Blue Gate Fields Infant School
  4. Buttercup Primary school
  5. Columbia Primary School
  6. Elizabeth Selby Infants School
  7. Faraday School
  8. Green Spring Academy Shoreditch
  9. Harry Gosling Primary School (Gold)
  10. Hermitage Primary School
  11. Lansbury Lawrence Primary School (Gold)
  12. Mayflower Primary School (Gold)
  13. Mulberry School for Girls
  14. St Anne's RC Primary School
  15. Stebon Primary School
  16. Wapping High School
  17. Wellington Primary School

Waltham Forest

  1. Chase Lane Primary School
  2. Chingford Foundation School
  3. Downsell Primary School
  4. Edinburgh Primary School
  5. Forest Preparatory School
  6. George Tomlinson Primary School
  7. Greenleaf Primary School (Gold)
  8. Henry Maynard Primary School and Nursery
  9. Hillyfield Primary Academy
  10. Leyton Sixth Form College
  11. Mission Grove Primary School (Gold)
  12. Our Lady and St George Catholic Primary and Nursery School
  13. Parkside Primary School
  14. Riverley Primary School
  15. Selwyn Primary School
  16. South Grove Primary School
  17. The Jenny Hammond Primary School
  18. Thomas Gamuel Primary School
  19. Whitefield Schools & Centre
  20. Willow Brook Primary School Academy
  21. Willowfield Humanities College

Wandsworth

  1. Alderbrook Primary School (Silver)
  2. Allfarthing Primary School
  3. Broomwood Hall School (Gold)
  4. Burntwood School
  5. Chestnut Grove Academy
  6. Earlsfield Primary School (Gold)
  7. Ernest Bevin College
  8. Furzedown Primary School (Silver)
  9. Garratt Park School (Silver)
  10. Griffin Primary School
  11. Heathmere Primary School
  12. Hillbrook Primary School
  13. Hurlingham School (Gold)
  14. Linden Lodge School
  15. Oak Lodge School
  16. Penwortham Primary School
  17. Ravenstone Primary School
  18. Sellincourt Primary School (Silver)
  19. Sheringdale Primary School (Gold)
  20. Southfields Academy
  21. Swaffield Primary School

Westminster

  1. Barrow Hill Junior School
  2. Burdett-Coutts and Townshend Foundation VA CE Primary
  3. College Park Special School
  4. Hampden Gurney CE Primary School (Silver)
  5. Soho Parish Primary School
  6. St Barnabas' CE Primary School (Gold)
  7. St Gabriel's C of E Primary School
  8. St Marylebone CE School (Platinum)
  9. St Matthew's CE Primary School
  10. St Nicholas' Preparatory School
  11. St Mary of the Angels Catholic Primary School
  12. Wilberforce Primary School

Overseas

  1. Hornbill School (Gold)
  2. Episkopi Primary School (Gold)
  3. Ayios Nikolaos Primary School (Gold)
  4. Akrotiri School (Silver)
  5. Dhekelia Primary School